Nisan ayında izleyebileceğiniz 5 ödüllü oyun.

1. Akciğer – Tiyatro.İN  

Merkezine iklim değişikliğini, bu değişikliğin insan hayatını sona erdirecek olma düşüncesini, böyle bir dünya ihtimaline karşılık  “Çocuk yapmalı mı yapmamalı mı? sorusunu alan oyun, Nergis Öztürk ve Engin Hepileri performansıyla sahnede. Oyunun yönetmen koltuğunda Mehmet Birkiye var. Nergis Öztürk’ün performansı, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği ve XVII. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü getirdi. Aynı zamanda Afife Jale Tiyatro Ödülllerinde de Yılın Kadın Oyuncusu dalında aday. Yönetmen Mehmet Birkiye de Afife Ödüllerinde En Başarılı Yönetmen adayları arasında. Oyun 17 ve 18 Nisan tarihlerinde Kadıköy Moda Sahnesinde, 30 Nisan saat 16 ve 20.30’da Zorlu PSM’de seyirciyle buluşuyor.

2. İki Efendinin Uşağı Alaturka – Mahallenin Gençleri

İtalyan yazar Carlo Goldoni’nin İki Efendinin Uşağı isimli komedyasını uyarlayan Kıvanç  Kılınç’ın alaturkalaştırdığı oyun seyredenleri kah güldüren, kah yine güldüren türden.  Oyunu Muhammet Uzuner rejisiyle seyrediyoruz. Enerjisi yüksek olan oyun ekibinin, birlikteliği gönülden. Her biri ayrı ayrı başarılı.  XVII. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde, Komedi Ensemble ve oyun ekibinden Begüm Gülsoy’a Umut Veren Genç Kadın Oyuncu ödüllerini getiren oyun, 15 Nisan tarihinde Barış Manço Kültür Merkezinde.

3. Joko’nun Doğum Günü – Yolcu Tiyatro  

Kara mizah örneği olan oyun, halkın sırtından geçinen üst tabaka ile ezilenlerin hikayesini konu alıyor. Roland Topor’un kaleme aldığı oyunu Mine G. Kırıkkanat çevirisi, Ersin Umut Güler rejisiyle seyrediyoruz. Tolga İskit’e Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Yılın Erkek Oyuncusu ödülü,  XVII. Direklerarası Seyirci Ödülleri Ensemble Ödülü getiren oyun, Merve Dağlı’ya Vasfı Rıza Zobu Tiyatro Ödüllerinde En İyi Kadın Oyuncu adaylığı, Afife Jale Tiyatro Ödüllerinde de Cenk Dost Verdi’ye En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncu, Makbule Mercan’a En Başarılı Giysi Tasarımı adaylığı getirdi. Oyun 14 ve 28 Nisan tarihlerinde Moda Duru Tiyatro, 22 Nisan tarihinde Beyeoğlu Sahne Pulcherie.

4. Şatonun Altında – Fiziksel Tiyatro Araştırmaları

Shakespeare’in Macbeth adlı oyunundan uyarlanan “Şatonun Altında” oyuncuların fizikselliği üzerine kurgulanmış güçlü bir oyun. Her iki oyuncu da oyunun sonuna kadar Macbeth’i ve etrafındaki diğer oyun karakterlerini kendi gözlerinden seyirciye anlatıyorlar. Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Özel Ödülü, Direklerarası Seyirci Ödülleri Yenilikçi Tiyatro Ödülü, Vasıf Öngören Özel Ödülü sahibi; Afife Jale Tiyatro Ödülleri Prodüksiyon, Kadın Oyuncu, Giysi Tasarımı adaylıkları bulunan oyun, 12 ve 19 Nisan tarihlerinde Kadıköy Taşra Kabare, 29 Nisan tarihinde Karaköy İkincikat’ta.

5. Yen  – Craft Tiyatro  

Birleşmesi güç, kopma ihtimali yok denecek kadar az olan bir aile hikayesi. Sınırları olmayan bir büyüme hikayesi. Anna Jordan’ın kaleme aldığı oyunu Fatih Gençkal ve Zeyneb Gültekin çevirisi, Çağ Çalışkur rejisiyle Craft Kadıköy’de seyrediyoruz.  XVII. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde Berker Güven’e Umut Veren Genç Erkek Oyuncu ödülü kazandıran oyun, Afife Jale Tiyatro Ödüllerinde, En Başarılı Yönetmen (Çağ Çalışkur), En Başarılı Erkek (Bora Akkaş), En Başarılı Yardımcı Kadın (Neslihan Yeldan), Prodüksiyon (Craft), En Başarılı Genç Kuşak Sanatçı (İdil Sivritepe ve Berker Güven) dallarında adaylığa sahip. Oyun 9,10,13,18,19,23 Nisan tarihlerinde Craft Kadıköy’de.