Connect with us

Etkinlik

Nisan Ayı Oyunları: 5 dakika, 5 ödüllü oyun. Tiyatro birleştirir, iyileştirir.

Yayınlanma

Tarih:

Nisan ayında izleyebileceğiniz 5 ödüllü oyun.

1. Akciğer – Tiyatro.İN  

Merkezine iklim değişikliğini, bu değişikliğin insan hayatını sona erdirecek olma düşüncesini, böyle bir dünya ihtimaline karşılık  “Çocuk yapmalı mı yapmamalı mı? sorusunu alan oyun, Nergis Öztürk ve Engin Hepileri performansıyla sahnede. Oyunun yönetmen koltuğunda Mehmet Birkiye var. Nergis Öztürk’ün performansı, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği ve XVII. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü getirdi. Aynı zamanda Afife Jale Tiyatro Ödülllerinde de Yılın Kadın Oyuncusu dalında aday. Yönetmen Mehmet Birkiye de Afife Ödüllerinde En Başarılı Yönetmen adayları arasında. Oyun 17 ve 18 Nisan tarihlerinde Kadıköy Moda Sahnesinde, 30 Nisan saat 16 ve 20.30’da Zorlu PSM’de seyirciyle buluşuyor.

2. İki Efendinin Uşağı Alaturka – Mahallenin Gençleri

İtalyan yazar Carlo Goldoni’nin İki Efendinin Uşağı isimli komedyasını uyarlayan Kıvanç  Kılınç’ın alaturkalaştırdığı oyun seyredenleri kah güldüren, kah yine güldüren türden.  Oyunu Muhammet Uzuner rejisiyle seyrediyoruz. Enerjisi yüksek olan oyun ekibinin, birlikteliği gönülden. Her biri ayrı ayrı başarılı.  XVII. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde, Komedi Ensemble ve oyun ekibinden Begüm Gülsoy’a Umut Veren Genç Kadın Oyuncu ödüllerini getiren oyun, 15 Nisan tarihinde Barış Manço Kültür Merkezinde.

3. Joko’nun Doğum Günü – Yolcu Tiyatro  

Kara mizah örneği olan oyun, halkın sırtından geçinen üst tabaka ile ezilenlerin hikayesini konu alıyor. Roland Topor’un kaleme aldığı oyunu Mine G. Kırıkkanat çevirisi, Ersin Umut Güler rejisiyle seyrediyoruz. Tolga İskit’e Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Yılın Erkek Oyuncusu ödülü,  XVII. Direklerarası Seyirci Ödülleri Ensemble Ödülü getiren oyun, Merve Dağlı’ya Vasfı Rıza Zobu Tiyatro Ödüllerinde En İyi Kadın Oyuncu adaylığı, Afife Jale Tiyatro Ödüllerinde de Cenk Dost Verdi’ye En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncu, Makbule Mercan’a En Başarılı Giysi Tasarımı adaylığı getirdi. Oyun 14 ve 28 Nisan tarihlerinde Moda Duru Tiyatro, 22 Nisan tarihinde Beyeoğlu Sahne Pulcherie.

4. Şatonun Altında – Fiziksel Tiyatro Araştırmaları

Shakespeare’in Macbeth adlı oyunundan uyarlanan “Şatonun Altında” oyuncuların fizikselliği üzerine kurgulanmış güçlü bir oyun. Her iki oyuncu da oyunun sonuna kadar Macbeth’i ve etrafındaki diğer oyun karakterlerini kendi gözlerinden seyirciye anlatıyorlar. Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Özel Ödülü, Direklerarası Seyirci Ödülleri Yenilikçi Tiyatro Ödülü, Vasıf Öngören Özel Ödülü sahibi; Afife Jale Tiyatro Ödülleri Prodüksiyon, Kadın Oyuncu, Giysi Tasarımı adaylıkları bulunan oyun, 12 ve 19 Nisan tarihlerinde Kadıköy Taşra Kabare, 29 Nisan tarihinde Karaköy İkincikat’ta.

5. Yen  – Craft Tiyatro  

Birleşmesi güç, kopma ihtimali yok denecek kadar az olan bir aile hikayesi. Sınırları olmayan bir büyüme hikayesi. Anna Jordan’ın kaleme aldığı oyunu Fatih Gençkal ve Zeyneb Gültekin çevirisi, Çağ Çalışkur rejisiyle Craft Kadıköy’de seyrediyoruz.  XVII. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde Berker Güven’e Umut Veren Genç Erkek Oyuncu ödülü kazandıran oyun, Afife Jale Tiyatro Ödüllerinde, En Başarılı Yönetmen (Çağ Çalışkur), En Başarılı Erkek (Bora Akkaş), En Başarılı Yardımcı Kadın (Neslihan Yeldan), Prodüksiyon (Craft), En Başarılı Genç Kuşak Sanatçı (İdil Sivritepe ve Berker Güven) dallarında adaylığa sahip. Oyun 9,10,13,18,19,23 Nisan tarihlerinde Craft Kadıköy’de.

Okumaya Devam Et
Yorumlara Göz At

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlik

Mart Ayı Oyunları: 5 dakika, 5 oyun. Tiyatro birleştirir, iyileştirir.

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

5 dakika, 5 oyun. Tiyatro birleştirir, iyileştirir.

1. Aşiyan – Ezop Sahne  

Beşiktaş’ın yeni tiyatro mekanı Ezop Sahne, sezona iddalı bir prodüksiyon ile merhaba dedi. Bihter Dinçel’in hem kaleme aldığı hem de oynadığı oyunun, sahne tasarımı Barış Dinçel’e, kostüm tasarımı Başak Özdoğan’a ait. Yönetmenliğini Cem Emüler’in yaptığı oyunda, “Deniz” karakterinin kalabalık yalnızlığına tanıklık ediyoruz. Aynı zamanda Türk Edebiyatına ve Türk Musikisine bir saygı duruşu olan oyun 24 Mart tarhinde Ezop Sahne’de.

EZOP SAHNE: 0544 396 74 00

2. Gülünç Karanlık – Bakırköy Belediye Tiyatroları  

Alican Yücesoy, Doğacan Taşpınar, Erol Ozan Ayhan, Hatice Elif Ürse, Yelda Baskın’ın rol aldığı oyun, Alman yazar Wolfram Lotz tarafından 2014 yılında yazıldı. Ödüllü oyunu Türkiye’de seyirciyle buluşturan ise Bakırköy Belediye Tiyatroları . Oyunun yönetmen koltuğunda Nurkan Erpulat var. Oyun, 24-31 Mart tarihlerinde Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezinde.

 

3.  O / Hakkâri’de Bir Mevsim – Sarı Sandalye

Ferit Edgü’nün aynı isimli romanından sahneye uyarlanan oyun, Yiğit Tuna, Çağdaş Ekin Şişman rejisiyle Sarı Sandalye ekibi tarafından sahneleniyor. Oyun 8, 15, 22, 29 Mart tarihlerinde Karaköy Tiyatro İkincikat’ta.

İKİNCİKAT: 0 545 462 45 28

 

 

4.  Pencere – Oyun Atölyesi

Britanyalı yazar David Hare’ın kaleme aldığı oyunu Haluk Bilginer çevirdi. Oyun Atölyesinde sahnelenen oyun, farklı dünya görüşleri olan Tom ve Kyra’nın yıllar sonra biraraya geldikleri o gecede geçmişe dair itirafları ve sorgulamalarını konu ediyor. Oyun 27,28,29 Mart tarihlerinde Oyun Atölyesi’nde.

 

5.  Söz – Tag Production

Tag Production’ın ilk oyunu Söz. Oyun zamansız bir mekanda, insanın şu anı, çocukluğu, gençliği döngüsünde hayatının anlarını konu alıyor. Şan Bingöl’ün teki kişilik performansı seyircileri oyuna dahil ediyor. Oyun  Mart ayı boyunca her Cuma, Cihangir Bo Sahne’de.

Daha fazla göster

Etkinlik

“Vurgun: Üç Oyun”: Sezonun İlk Oyunu 12 Kasım’da Bisahne’de!

Yayınlanma

Tarih:

Neil Labute’un ‘Bash: Latterday Plays’ adlı oyunu Rüzgar Can Ekin Turan çevirisi ve İskender Altın rejisiyle  Türkiye’de ilk kez sahneleniyor. Oyun 12 Kasım Cumartesi saat 19:00’da Bisahne’de seyircisiyle buluşacak.
Üç kısa oyunun ortak yanları; hepsi bir itiraf oyunu, bir arkadaşa, bir dosta ya da bir yabancıya ayıkken, bunalımdayken, sarhoşken bile anlatılamayacak itiraflar. Şu anımız gibi çabuk, karışık, yer yer komik ve trajik, günümüz hikayeleri.

İşinizi kaybetmemek için neyi feda edersiniz? Sigortanız olmadan sağlık giderlerinizi nasıl karşılarsınız?  İşinizdeki yeni hırslı elemanlarla nasıl baş edersiniz?  ‘İphigenia Orem’de’ tüm bu soruları size Murat Taşkent yorumuyla soracak.

Harika bir fotoğraf, ailenizin, kasabanın, kilisenin harika genç çifti geleceğini nişanla taçlandırırken harika bir hafta sonu. Bu çift bir parti için New York’a giderse eğlence ve parti’nin dışında neler olabilir? Bu müthiş, her şeyi tamamlayan harika çiftin karanlık yanı ne? Bu soruları, “Aziz Kazlar Çetesi”nde aydınlıktan karanlığa bu serüveni Ezgi Yağ ve Sefa Tantoğlu yorumluyor.

Hiç kandırıldınız mı? Bu kandırılma, aldatılma tüm yaşamınızı kapsayabilir mi? Çocukluktan gençliğe geçerken ümitleriniz, geleceğiniz, aşkınız sizi var mı eder? Yok mu eder? Kuralların saldırganlığı en güvendiğiniz, sevdiğiniz kişinin elinde  yok edici bir bumeranga döner mi? Ve siz ne yaparsınız? Bu soruların hepsini, zamanın kıyıcılığını “Medea Redux”da Laçin Ceylan yorumluyor.

Yazan: Neil Labute
Çeviren: Rüzgar Can Ekin Turan
Yöneten: İskender Altın
Afiş Görsel: Derya Özparlak
Oynayanlar: Murat Taşkent, Ezgi Yağ, Sefa Tantoğlu, Laçin Ceylan
Üç perde / 180 dak.
Biletler Biletix ve Bisahne gişesinde
www.bitiyatro.com
www.biletix.com
BitiyatroBisahne
Kumbaracı Yokuşu, Camcı Fevzi Sok. 34/A Beyoğlu, İstanbul
0212 244 02 47 / 0533 425 60 40 / 0532 262 49 29
info@bitiyatro.com, bitiyatrobisahne@yahoo.com

Daha fazla göster

Etkinlik

19. ULUSLARARASI İSTANBUL KUKLA FESTİVALİ 15-30 EKİM’DE

Yayınlanma

Tarih:

Yazar:

shutterstock_308454065

DÜNYANIN EN RENKLİ KUKLALARI EKİM’DE İSTANBUL’DA EĞLENCE VE SANATSEVERLERLE BULUŞUYOR

Dünyanın en renkli ve başarılı kukla oyunlarını her yıl İstanbul’da bir araya getiren, İstanbul’un en köklü ve renkli festivallerinden Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 15-30 Ekim tarihleri arasında 19. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Bu yılki festivale Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, Macaristan, Romanya, Singapur, Yunanistan ve Türkiye’den yaklaşık 20 ekip katılacak. Tüm yaş gruplarına hitap eden gösterilerin sahneleneceği Festival’de el kuklası, animasyon, gölge kuklası, gezici oyunlar, ipli kukla, maskeler, bunraku gibi pek çok farklı kukla tekniği seyircilere görsel şölen yaşatacak, onları bambaşka dünyalara götürecek.

Festival, bu yıl İstanbul’un her yerinde AVM’lerde, konsolosluklarda, belediyelerde, kültür merkezlerinde, tiyatro sahnelerinde, okullarda tüm kesimden gelen her yaşta izleyicilerle buluşacak.

UNESCO Kültürel Miras Taşıyıcısı ve Festival Genel Sanat Yönetmeni Cengiz Özek: “1997’den beri dünyanın en önemli kukla sanatçılarını ve oyunlarını İstanbul’a getiriyoruz. Bir önceki yılların başarılarına bakarak her yıl heyecanımız daha da artıyor. Bu yılki festivalimizde daha fazla mekan, daha renkli oyunlar, daha fazla seyirci olacak. İstanbulluları ve İstanbul’u ziyarete gelenleri kukla sanatı ile bir festival havasında buluşturacağız,” dedi.

.

19. ULUSLARARASI İSTANBUL KUKLA FESTİVALİ 15-30 EKİM’DE

Festival’in Proje Ortağı Beze Group Kurucu ve Başkanı Bengü Bilik: “Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, organize edildiği 1997 yılından bu yana kesintisiz devam ederek Türkiye’nin en köklü uluslararası festivalleri arasında proje yönetiminde gerçek bir sürdürülebilirlik örneği olarak yer alıyor. 19. Festival’in proje yönetim ortağı olarak 30 yıllık tecrübemizle tüm dünyada yükselişe geçen bu güzide görsel sanat ile İstanbul’u buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz,” dedi.

Proje Koordinatörü Gizem Şenyurt: “Binlerce yıllık geçmişiyle kukla sanatı, en önemli kültür materyallerinden biri olarak öne çıkıyor. Kukla sanatını çok önemli bir kültürel hazine yapan özelliği ise çağdaş gündeme ve modern sanata tam anlamıyla uyarlanabilmesi… Biz de Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’nde kukla sanatını her yaştan, her kesimden eğlence ve sanatseverlerle buluşturacağımız için çok heyecanlıyız,” dedi.

19.ULUSLARARASI İSTANBUL KUKLA FESTİVALİ KISA KISA…

.

OYUNLARDAN NOTLAR

  • ibb-afisFestival’in bu yılki açılış gösterisi gösterisini büyüleyici performansıyla Hollanda’dan gelen Ananda Puijk Company tiyatro grubu yapıyor. Geleneksel tiyatro ve kukla tiyatrosunu harmanlayan kendine özgü tarzıyla Ananda Puijk, dramürjist olarak geleceğin 1 numaralı kukla sanatçısı adaylarından… 15 yaş üstü seyircilere hitap eden “Transit” oyununda genç sanatçı Ananda Puijk hareket, kukla ve müziği bir arada kullanıyor böylece bir görsel felsefe ve bir görsel şiir sahneye getiriyor. “Transit”, bir çağa veda etmek üzerine bir oyun. Bir şeyi istemek ve yapabilmek arasında çatışma… Dönüşen bir bedenle özgüvenini var etme üzerine dramatik bir performans…
  • Festival için İstanbul’a gelen bazı çok özel yabancı kukla üstatları arasında İspanyol kukla tiyatrocusu Jordi Bertran da yer alıyor. “Görsel Şiir” adlı oyunu Jordi Bertran Company’den virtüöz bir gösteri, müthiş bir illüzyon dersi… Bir karış boyundaki harflerle, görsel şiirler yaratıyor; T harfinden bir trapez sanatçısı, S’nin şakacılığı, V’nin dansı… Bunların hepsi yılların getirdiği bir birikimin sonucunda oluşan büyük bir ustalığın sunumu. İnternette tıklama rekoru kıran T trapezcinin maceralarından hatırlayacağımız bu oyun harflerin yarattığı sessiz bir görsellikte bizleri başka bir dünyaya taşıyor.
  • Uzun yıllardır Fransa’da hazırladığı kukla şovlarla seyircisinin büyük ilgisini çeken Cinemarionette adlı grup sonunda İstanbul seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Enteraktif bir gösteri olan “Pepe’nin Kabini”, serbest halde dolaşan seyircinin ilgisini kendisi üzerine çekiyor, onların sulu boya resimlerini yapıyor, polaroid fotoğraflarını çekiyor, 20 dakika içinde seyirciyi bambaşka bir dünyaya götürüyor.
  • Katıldıkları festivallerde hazırladıkları kuklalar ve kukla oynatımındaki üstün yetenekleri ile birçok ödüle layık görülen Mascots and Puppets Specialists grubu, Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’ne geliyor. 2009’da Singapur’da düzenlenen Gençlik Olimpiyatları’nın açılış töreninde hazırladıkları dev kuklalarla bütün seyircileri büyülemişti. Grubu “Singapur Sokakları – Streets of Singapore” oyunu ile izleyeceğiz. Söz kullanılmayan oyunda müzik ön planda… Singapur dünyadan birçok kültürü kendi içine almış küçük bir ülke.  İşte bu kadar zengin,  değişik kültür yapılarının esprili bir anlatımla Singapur’un yaşayan bütün insanlarını tüm yaş gruplarına hitap eden bu oyunda hareketli ve neşeli bir tempoda seyredeceğiz.
.

MEKANLAR

  • Akbank Sanat, Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Kraliyeti Başkonsolosluğu, St. Pulcherie, İtalyan Kültür Merkezi, Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi, Küçükçekmece Atakent Kültür Merkezi, Küçükçekmece Cennet Kültür ve Sanat Merkezi, Küçükçekmece Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi, Kadıköy Nazim Hikmet Kültür Merkezi, Yunus Emre Kültür Merkezi Turhan Tuzcu Sahnesi, Torium AVM, Mall of İstanbul, Trump Towers Kültür Merkezi vb.
  • Ayrıca bazı özel okullar ve bazı belediye salonlarında da özel gösterimler sahnelenecektir.
.kukla-vakfi-logosu

BİLETLER

  • Festival biletleri, biletinial.com adresinden satışa sunulmaktadır. (Akbank Sanat’taki gösterimlerin biletleri Biletix’ten yapılmaktadır.)
  • Bilet fiyatları 20-30 TL arasında değişmektedir.
.

Detaylı bilgiye www.kuklafestivali.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Daha fazla göster

Trend

Copyright © 2017