Connect with us

Görsel Sanatlar

Gayretsiz Yalnızlaşanların Kalabalıklaşan Hikâyesi: “He-Go”

Yayınlanma

Tarih:

Konuşmuyoruz. Konuşuyoruz da, hep aynı kişilerle konuşuyoruz. “Bizim gibi olmayanlarla ne konuşabiliriz ki hem” dercesine konuşmuyoruz. Bundan sebep bilindik konuşmalarımız da, sohbetlerimiz de tanıdıklarla.

Görmüyoruz. Aslında görüyoruz, gözümüz de değiyor, bakışlarımız da birleşiyor. Lakin görmezden geliyoruz. Çünkü biz bize yetiyoruz. Kalabalık hissetmemek için gayretsiz yalnızlaşıyoruz.

Bilmiyoruz. Bildiğimiz halde bilmiyoruz. Doğrularımız yetiyor, yanlışlarımız gerçekliğimiz haline dönüşüyor. Çoğundan, olur da farkına varırsak, benliğimize, daralttığımız hayatlarımıza etki ederse diye endişe duyuyoruz.

Günden güne biz halimiz, ben oluyor haliyle. Her şeyden, herkesten uzak kendi kabuğumuza çekiliyoruz. Kafamızın içindeki “onunla” konuşarak tutunuyoruz hayata. Hem de kolay olanı seçip, zorlaştırdığımız oncasını hiçe sayarak. Çayı şekersiz içmek gibisinden tarif edilemeyecek türde.

Altıdan Sonra Tiyatro’nun 4 Mayıs’ta prömiyer yapan oyunu He-Go seyredenleri, benzer hislerle etkileyecek diye tahmin ediyorum. Ki oyun, yalnızların kalabalıklığında ilerledikçe, kahkahalarınızı da en yüksekten salıverdiğiniz, keyfi bol bir seyir zenginliğine sahip benden söylemesi.

Kim Yazdı? 

Halil Babür’ün kaleminden seyrettiğimiz He-Go, anlatım dilinin sadeliği, o sadeliğin arasına gizlenmiş incelikleriyle akıcı, seyredini içine dahil eden bir metin. Genç kuşak yazarlardan Babür, aynı zamanda oyunculuk da yapıyor. Evvelce Ekip Tiyatrosu’nun Largo Desolato, Tiyatro Hal’in Adiller oyunlarında oynayan Babür’ün yazdığı oyunlardan Kasap İkincikat (oyun bu sezon da devam ediyor), 11’e 11 Kadıköy Emek Tiyatrosunda sahnelendi.

Kim Yönetti? 

Oyunu, tiyatromuza yazdıklarıyla, yönettikleriyle, oynadıklarıyla hatta tasarladıklarıyla sayılamayacak kadar çok şey kazandıran tiyatro insanı Yiğit Sertdemir rejisiyle seyrediyoruz. Altıdan Sonra Tiyatro’nun kurucularından olan Yiğit Sertdemir, bu oyunda, oyunculara rahat ve doğal bir oyun alanı (kolonlara rağmen) yaratmış. Lakin Sertdemir’i tanıyanlar, oyun karakterlerine kattıklarını da seyir sırasında hissediyor.

Kim, Kimi Oynuyor?

Kumbaracı50 internet sayfasında oyunun tanıtımı;

“Hego değil; He-go; He-go değil; Çetin!”

Çetin milyonlarca izlenmiş bir filmin ana karakteri olan süper kahraman He-go’yu canlandırmıştır.  Hemen herkesin He-go olarak tanıdığı Çetin, kendini izole ettiği evinde, yurt dışından gelen bir teklifle yeni rolüne hazırlanmaktadır. Evin yerleşiklerinden, eski karısı Saffet’e inat, evine bir hayranını misafir edeceğini duyurarak prova sürecini hızlandırmak ister. Piyango Ersin’e vurmuştur. Çetin, Saffet ve Ersin arasındaki bu tuhaf karşılaşma, gerçek bir tanışmaya dönüşür. 

şeklinde yer alıyor. Oyunun üç karakterine gelince;

Alican Yücesoy

He-Go / Çetin karakterini, Bakırköy Belediye Tiyatroları oyuncusu Alican Yücesoy oynuyor. Şöhretin ve tanınır olma halinin verdiği sıkılmışlıkla, kendiyle ve eşiyle kalabalıklaştırdığı hayatını, evine hapseden ünlü bir oyuncu rolünde Yücesoy.

Ayşegül Uraz

Çetin’in belki de çok uzun süredir konuştuğu, hayatına dair aldığı kararları paylaştığı, fikrine değil de oradaki varlığına ihtiyaç duyduğu tek kişi Saffet (eski eşi) karakterine Ayşegül Uraz hayat veriyor. Saffet’in Çetin’in kafasındaki yeri, seyredenlerin de zihninde yer ediyor. Tüm kadınların izi, sesi, sözü var Saffet’te.

Halil Babür

Oyundaki Ersin karakterinde Babür. Sokağın içinden. Ezilen, hor görülen. Talihsiz talihli. Zira hayatın zorluklarıyla büyürken, milyonların hayran olduğu Çetin’in evine girme şansını o yakalıyor. En az oyunun metni kadar Babür’ün performansı da harikulade.

Nerede Oynuyor? 

Oyun kendimizi Çetin’in evinde hissettiğimiz şekilde tasarlanmış mekanda geçiyor. Mekanın fuaye ve görmediğimiz alanlarının, oyun sırasında evin farklı kısımları gibi -oyuncuların görmediğimiz ama seslerini duyduğumuz anlarına denk gelen bölümler- kullanılması hissiyatı seyirciye geçiyor. Başlangıçta Çetin’in Ersin’e karşı mesafesi, birbirlerini tanımalarıyla, birbirleriyle konuşmalarıyla git gide ortadan kalkıyor. Birlikte bir fotoğrafları olmuyor lakin aynı resim hayatlarını o geceliğine kalabalıklaştırıyor. Sizin sen olduğu, kafamızdaki seslerin aynı kadında birleştiği, tiyatronun babası Shakespeare’le arabeskin babası Müslüm Gürses’in bulunduğu, Hego değil He-Go’yu Beyoğlu’nun alternatif sahnelerinden Kumbaracı50 sahnesinde 6, 19, 20 Mayıs tarihlerinde saat 20.30’da, 21 Mayıs tarihinde saat 16:00’da seyredebilirsiniz.

Emeği Geçenler

Yazan: Halil Babür

Yöneten: Yiğit Sertdemir

Oynayanlar: Alican Yücesoy, Ayşegül Uraz, Halil Babür

Yönetmen Yardımcısı: Gülhan Kadim

Video Klip: Onat Esenman

Şarkı Sözü: W. Shakespeare / 64. Sone (Talat Sait Halman çevirisi)

Beste: Halil Babür

Şarkı Düzenleme-Kayıt: Burçak Çöllü

Teknik Tasarım: İhsan Dehmen

Efekt Tasarım: Onur Kahraman

Afiş-Broşür Tasarımı: Önder Sakıp Dündar

Fotoğraflar: Murat Dürüm

Asistanlar: İnsel Kanca, Ozan Talay, Mutlu Ünsal, Mücahit Şahin

http://kumbaraci50.com/

 

*Fotoğraflar: Murat Dürüm

Okumaya Devam Et
Yorumlara Göz At

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Edebiyat

ASLI ERDOĞAN’IN METİNLERİYLE LALEPER AYTEK’İN FOTOĞRAFLARI BİR ARAYA GELİYOR!

Yayınlanma

Tarih:

Aslı Erdoğan’ın metinleriyle Laleper Aytek’in fotoğrafları bir araya geliyor!

“Kendi içinden de geçip gitti mi uzaklara?”

 

 

İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde 10 Mart – 12 Nisan 2017 tarihleri arasında

“Kendi içinden de geçip gitti mi uzaklara?” başlıklı bir sergi açılıyor. Yazarımız Aslı Erdoğan’ın “Hayatın Sessizliğinde” kitabındaki metinlerle, Laleper Aytek’in Paris’te çektiği 23 fotoğraf sergileniyor.

Everest Yayınları tarafından yayınlanan ve sergiyle aynı adı taşıyan albüm-kitap ve sergide Laleper Aytek, görüntü ile sözde buluşan ya da ayrışan yan anlamları (çağrışımları) katmanlaştırmayı deniyor.

 

 

Açılış ve Kokteyl: 10 Mart 2017, 19:00

Yer: İSTANBUL FRANSIZ KÜLTÜR MERKEZİ

İstiklal Cad. 4 Taksim – 0850 755 6500

www.ifturquie.org

Daha fazla göster

Trend

Copyright © 2017