Festival Ruhu Glass’ın Eserlerinde Attı

            The Hours, The Truman Show ve The Fog of War gibi önemli filmlerin film müziklerini yapan Philip Glass, 45. İstanbul Müzik Festivali kapsamında Aya İrini Müzesi’nde leziz bir konser tutkusu yaşattı. 16 Haziran akşamında gerçekleşen bu konser Philip Glass’ın 11. Senfonisinin bir prömiyeri kapsamında yapıldı. Viyanalı Sascha Goetzel şefliğinde gerçekleşen konser, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın da eşliğinde müzik şöleni yarattı. İki kısımdan oluşan konser ara dahil toplamda 100 dakika sürdü. Konser programının ilk kısmı Senfoni No. 11, diğer kısmı ise sanatçının Keman ve Viyolonsel için İkili Konçerto’sundan oluşmaktadır. Konser programının en heyecanlı kısmı olan Senfoni No. 11, sanatçının 2016 yılında başlayıp, yine aynı yıl içerisinde tamamladığı bir eserdir. Toplamda üç bölümden oluşan bu senfoni kimi zaman yavaşlaması kimi zaman da hızlanıp, yükselmesiyle büyük bir dikkat çekiyor.

            Senfoninin, Appomattox, The Perfect American ve The Trial gibi operalarla benzerlik gösterdiğini belirten Glass, eserinin serbest yapısının olduğunu vurguluyor. Bu yılki müzik festivalinin en yoğun şekilde talep edilen bu konser başlamasına son dakika kala bile insanların bilet kuyruğuna tutuştuğu bir konserdi. Tüm dünyada kendine geniş bir kitle edinen Philip Glass kendine özgü duruşuyla beklentileri doyurdu. Aya İrini Müzesi’nin şahane akustik alt yapısıyla Glass’ın eserlerinin bütünleştiği bu ölümsüz anda eserlerini dinleyende hazzın donukluğunu yaşatıp; adeta beden ile ruhun şahlanmasını olanak kıldı. Konserin ilk kısmı büyük bir ilgiyle karşı karşıya kalmışken konserin diğer kısmı da aynı şiddetiyle devam etti. Glass’ın Keman ve Viyolonsel için İkili Konçerto eseriyle devam eden bu kısım sanatçının Hollanda Dans Tiyatrosu’nun siparişi üzerine bestelemiş olduğu bir çalışmadır. Eserin ilk prömiyeri 2010 yılında, keman sanatçısı Cecilia Bernardini ve viyolonsel sanatçısı Maarte Maria den Herder’in katılımıyla, Jurjen Hempel yönetimindeki Hague Filarmoni Orkestrası (Residente Orkest) tarafından gerçekleştirildi.

Sinemada Müzik Ekolünün Büyük İsmi

          Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Glass birçok sinema filmi için müzik bestelemiştir. Sinemanın “müzik” saplantısı basit bir tematik özelliğe indirgenemez. Bu yüzden Glass gibi birçok sanatçının film endüstrisine müzik katkısı oldukça büyüktür. Sinemada “müzik” kimi zaman filmde bir kompozisyonun figürü olarak kullanılır, bu figürün filmde sıklıkla tekrarlanması filmin kompozisyonuna hükmetme ve hükmedilme ilişkilerinin ele alınışını çizer. Glass filmlere yaptığı müzik eserleriyle filmlerde adeta bir oyuncu görevi görmektedir. O müzikleriyle filmlerde her zaman kompozisyon içerisinde dolaşmıştır, filmin ruhu izleyiciye hissettirmesi kimi zaman hikayeyi aktarmadaki üstünlüğü onu müzik dünyasında olduğu kadar sinema dünyasının da önemli isimlerinden biri haline getirmiştir.