Connect with us

Haberler

Kuledibi Dergi’yi Nerelerde Bulabilirim?

Yayınlanma

Tarih:

İnternet Satışı:

D&R

idefix

Babil

Kitapyurdu

Dergiyurdu

Mağaza Satışı:

*TÜM D&R’LAR

İSTANBUL:

Beşiktaş / Mephisto
Kadıköy / Mephisto
Taksim / Mephisto
Taksim/Nişantaşı / Pandora
Yenibosna / Koçtaş AVM – Lades Kitap

ANKARA:

Çankaya / Arkadaş Kitabebi

Kavaklıdere/ Dost Kitabevi
Kızılay / Dost Kitabevi

ESKİŞEHİR:

Odunpazarı / İnsancıl Kitabevi

BURSA:

BKM

BOLU:

Bahçelievler / Baykuş Sahaf

ÇANAKKALE:

Biga / Penguen Kitabevi

İSKENDERUN:

Şehit Pamir / Doğan Sahaf

GAZİANTEP:

Atatürk Bulvarı / Don Kişot

TRABZON:

Merkez / Ra Kitabevi

Merkez / Beşikçi Kitabevi

ADANA:

Kitapsan

ANTALYA:

Muratpaşa/ Kitapkurdu Sahaf

İZMİR:

Konak / Yakın Kitabevi

Konak / Kenar Kitabevi

———-

   Mağazalarında da Varız Ancak Niçin Bulunamıyoruz?

Maalesef D&R, Kuledibi Dergi’yi ‘kitap‘ etiketiyle mağazalarına dağıtıyor ve okurlar dergiyi sorduklarında mağaza çalışanları, ‘dergi‘ etiketiyle arama yaptıkları için sistemde derginin olmadığını görüyor ve Kuledibi Dergi’nin o mağazada satılmadığını, hatta mağazaya hiç gelmediğini iddia ediyor. Siz ısrarla hem dergi hem de ‘kitap’ etiketiyle sorun! Aşağıda sıraladığımız mağazaların haricinde daha birçok D&R mağazasında olduğumuzu da unutmayın.

Okumaya Devam Et
Yorumlara Göz At

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Klasik Müzik’in Öteki’si

Yayınlanma

Tarih:

Festival Ruhu Glass’ın Eserlerinde Attı

            The Hours, The Truman Show ve The Fog of War gibi önemli filmlerin film müziklerini yapan Philip Glass, 45. İstanbul Müzik Festivali kapsamında Aya İrini Müzesi’nde leziz bir konser tutkusu yaşattı. 16 Haziran akşamında gerçekleşen bu konser Philip Glass’ın 11. Senfonisinin bir prömiyeri kapsamında yapıldı. Viyanalı Sascha Goetzel şefliğinde gerçekleşen konser, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın da eşliğinde müzik şöleni yarattı. İki kısımdan oluşan konser ara dahil toplamda 100 dakika sürdü. Konser programının ilk kısmı Senfoni No. 11, diğer kısmı ise sanatçının Keman ve Viyolonsel için İkili Konçerto’sundan oluşmaktadır. Konser programının en heyecanlı kısmı olan Senfoni No. 11, sanatçının 2016 yılında başlayıp, yine aynı yıl içerisinde tamamladığı bir eserdir. Toplamda üç bölümden oluşan bu senfoni kimi zaman yavaşlaması kimi zaman da hızlanıp, yükselmesiyle büyük bir dikkat çekiyor.

            Senfoninin, Appomattox, The Perfect American ve The Trial gibi operalarla benzerlik gösterdiğini belirten Glass, eserinin serbest yapısının olduğunu vurguluyor. Bu yılki müzik festivalinin en yoğun şekilde talep edilen bu konser başlamasına son dakika kala bile insanların bilet kuyruğuna tutuştuğu bir konserdi. Tüm dünyada kendine geniş bir kitle edinen Philip Glass kendine özgü duruşuyla beklentileri doyurdu. Aya İrini Müzesi’nin şahane akustik alt yapısıyla Glass’ın eserlerinin bütünleştiği bu ölümsüz anda eserlerini dinleyende hazzın donukluğunu yaşatıp; adeta beden ile ruhun şahlanmasını olanak kıldı. Konserin ilk kısmı büyük bir ilgiyle karşı karşıya kalmışken konserin diğer kısmı da aynı şiddetiyle devam etti. Glass’ın Keman ve Viyolonsel için İkili Konçerto eseriyle devam eden bu kısım sanatçının Hollanda Dans Tiyatrosu’nun siparişi üzerine bestelemiş olduğu bir çalışmadır. Eserin ilk prömiyeri 2010 yılında, keman sanatçısı Cecilia Bernardini ve viyolonsel sanatçısı Maarte Maria den Herder’in katılımıyla, Jurjen Hempel yönetimindeki Hague Filarmoni Orkestrası (Residente Orkest) tarafından gerçekleştirildi.

Sinemada Müzik Ekolünün Büyük İsmi

          Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Glass birçok sinema filmi için müzik bestelemiştir. Sinemanın “müzik” saplantısı basit bir tematik özelliğe indirgenemez. Bu yüzden Glass gibi birçok sanatçının film endüstrisine müzik katkısı oldukça büyüktür. Sinemada “müzik” kimi zaman filmde bir kompozisyonun figürü olarak kullanılır, bu figürün filmde sıklıkla tekrarlanması filmin kompozisyonuna hükmetme ve hükmedilme ilişkilerinin ele alınışını çizer. Glass filmlere yaptığı müzik eserleriyle filmlerde adeta bir oyuncu görevi görmektedir. O müzikleriyle filmlerde her zaman kompozisyon içerisinde dolaşmıştır, filmin ruhu izleyiciye hissettirmesi kimi zaman hikayeyi aktarmadaki üstünlüğü onu müzik dünyasında olduğu kadar sinema dünyasının da önemli isimlerinden biri haline getirmiştir.

Daha fazla göster

Haberler

James Joyce’un kitabı zeytinyağı markası oldu!

Yayınlanma

Tarih:

Modern edebiyatın en önemli eserlerinden biri sayılan, bu zamana kadar onlarca yazara ilham veren James Joyce’un Ulysses romanı şimdi de zeytinyağı markası oldu!

Sinema yazarı olarak tanıdığımız, bunun yanında kitap eklerinde yazdığı yazılar ve yaptığı röportajlarla da göze çarpan Ercan Dalkılıç, dededen kalma bir araziye diktiği 300 kadar zeytin ağacından ürettiği zeytinyağına hayran olduğu yazar James Joyce’un ünlü kitabı Ulysses’in ismini verdi. Son yıllarda zeytinyağında hilenin artmasıyla böyle bir girişimde bulunduğunu söyleyen Dalkılıç, Ulysses Zeytinyağı ile gerçek zeytinyağı kullanmak isteyen kitleye ulaşmayı hedeflediğini belirtti. Ulysses Zeytinyağı yaklaşık 0.1-0.2 asit ve diğer zeytinyağı markalarına göre iki kat daha fazla zeytinden elde ediliyor. Ulysses Zeytinyağı’nın 1. Sınıf Doğal Zeytinyağı ve Soğuk Sıkım olmak üzere iki çeşidi bulunuyor.

1922’de yayınlandığı ilk günden bu yana başta edebiyat otoriteleri olmak üzere herkesi kendine hayran bırakan Ulysses, dilden dile yayılarak adeta bir mite dönüşmüştü. Tek bir günde, tek bir şehirde, Dublin’de, üç karakterin başından geçenleri insanlığa tutulan bir ayna olarak aktaran kitap, üstüne en çok araştırma yapılan ve yazılan eserlerin başında geliyor. Ulysses’in dilimizde Nevzat Erkmen ve Armağan Ekici’ye ait iki ayrı çevirisi bulunuyor.

Ulysses Zeytinyağı hakkında www.ulysseszeytinyagi.com ve 05354045108 no.lu telefondan bilgi alınabilir. Ayrıca twitter ve facebook sayfalarından da Ulysses Zeytinyağı’na ulaşabilirsiniz.

Daha fazla göster

Haberler

Klasik Müzik Festivallerinin Karşı Konulamaz Oda Orkestrası İstanbul’daydı

Yayınlanma

Tarih:

            Bu yıl 45. İstanbul Müzik Festivali birbirinden özel ve renkli konserlere ev sahipliği yapıyor. Aralarında İş Sanat Konser Salonu, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, Süreyya Operası gibi etkinlik mekanları başta olmak üzere toplamda 15 farklı mekanda çeşitli konser ve etkinlikler ile müzik severlerle buluşuyor. Dünyanın önde gelen müzik topluluklarından biri olan Londra Oda Orkestrası (LCO) klasik müzik severlere dün akşam Aya İrini Müzesi’nde leziz bir Beethoven gecesi yaşattı. Christopher Warren-Green’in şefliğinde gerçekleşen konserin programında Beethoven’ın Keman Konçertosu ve Eroica’sı vardı. Müzik festivalinin öne çıkan konserlerinden biri olan Londra Oda Orkestrası dün akşam dinleyicilerini leziz bir müzik şöleniyle doyurdu. 1921 yılında kurulan Londra Oda Orkestrası, İngiltere’nin en köklü oda orkestrası olarak kabul ediliyor. Daha önce Alison Balsom, Lang Lang, Pekka Kuusisto, Lawrence Zazzo, Han-Na Chang, Paul Lewis, Augustin Dumay gibi isimlerle çalışan Londra Oda Orkestrası dün akşam Alina Pogostkina ile programlarına etkileyici bir giriş yaptılar. Reinhard Goebel ile Mozerteum Salzburg’da Barol keman eğitimi gören Pogostkina, Barok ve Klasik’ten modern başyapıtlara kadar geniş bir repertuvara sahip. Daha önce Edinburgh Uluslararası Festivali, Salzburg Festivali gibi festivallerde performans gösteren sanatçı dün akşam Beethoven’ın Keman Konçertosu’nda dinleyicilerin kulaklarını feth etti. Londra Oda Orkestrası’nın sürekli şefi Christopher Warren-Green şefliğinde bir araya gelen Londra Oda Orkestrası ve Alina Pogostkina programlarını Aya İrini Müzesi gibi akustik açıdan sağlam bir yerde gerçekleştirerek klasik müzik festivalinin bir kez daha özlendiğini gösterdi. 21 Haziran’a kadar devam edecek olan 45. İstanbul Müzik Festivali’nin gelecek programlarının arasında La Stravaganza, Goldberg Çeşitlemeleri, Fazıl Say gibi konserler bulunmakta. Klasik müzik sevenlerin bu festivali kaçırmamasını öneririm.

Daha fazla göster

Trend

Copyright © 2017